Genel Bilgi

Yüz Germe ve Yüz Gençleştirmenin Önemi, yıllar geçtikçe yer çekiminin etkisi, güneşin zararlı etkisi, yüz mimik kasların aşırı çalışması, günlük yaşamın stresi, tekrarlayan kilo alıp vermeler ve ailevi eğilim yüzde yaşlı görünüme yol açar

Yıllar geçtikçe yer çekiminin etkisi, güneşin zararlı etkisi, yüz mimik kasların aşırı çalışması, günlük yaşamın stresi, tekrarlayan kilo alıp vermeler ve ailevi eğilim yüzde yaşlı görünüme yol açar. Dudak ve yanak çizgileri derinleşir, yanak ve gerdan sarkar, boyunda yağlanma ve katlanmalar olur. Fazla yağların alınması, gevşemiş kasların gerilmesi, büzüşmüş ve bollanmış fazla derinin çıkarılması ile derinin yeniden şekillendirilmesi ile genç yüz görünümü elde edilir. Genellikle göz kapağı ameliyatı ve alın germe kaş kaldırma ameliyatları ile birlikte yapılır. Gerektiğinde Yüz Germe, burun estetiği, elmacık kemiklerinin büyütülmesi, kırışıklara yağ enjeksiyonu, Laser tedavisi, Botox uygulaması, çene ucunun yeniden şekillendirilmesi gibi işlemler eklenebilir.

Kimler yüz germe operasyonu yaptırabilir?

Ortalama 40 yaş ve üzerinde olanlar40 yaş altında olmasına karşın, boyun, yüz ve dudak kenarlarında sarkma olanlar yanaklarında sarkma olanlar dudak ve yanak çizgisi belirgin ve derin olanlar boynunda sarkma, yağlanma ve katlanma olanlar ameliyatı riske sokacak sağlık sorunu bulunmayanlar ameliyata psikolojik olarak hazır olup, ameliyat sonuçlarıyla ilgili gerçekçi beklentiler içinde bulunanlar.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Hasta sigara kullanıyorsa, ameliyat öncesi ve sonrasında bu alışkanlığından bir süre vazgeçmesi gerektiğini bilmelidir. Ameliyat öncesi hasta muayenesinde hastanın varsa alkol, sigara ve zararlı madde alışkanlığıyla, hipertansiyon, kalp ve damar, karaciğer gibi hastalıklarıyla ilgili bilgiler estetik cerrah tarafından değerlendirilir. Ameliyat planlaması hastanın yüz ve boynundaki deformasyonun şiddetine göre cilt dokusu, kemik yapısı, yağlanma miktarı ve yaygınlığı, sarkma derecesi dikkate alınarak yapılır.

Yüz germe estetiği planlamasına göre ameliyat yöntemi belirlenir. Sıklıkla uygulanan ve yüz güldüren sonuçlar veren tam yüz germe, mini yüz germe ve endoskopik yüz germe yöntemlerinin yanında deformasyonun büyüklüğü, oluştuğu yere göre farklı teknikler de uygulanmaktadır. Klasik yüz germe ameliyatı genel ya da lokal  anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ağrının hissettirilmediği buoperasyon 2 ile 4 saat arasında değişmektedir. Kulak ve yanağın birleştiği çizgide, ihtiyaç duyulması halinde kulak arkası ve saçlı favori kısmına kadar oluşturulan kesiden girilerek operasyon yapılır. Yüzdeki yaşlanmaya neden olan sarkmış deri gerilir, bollaşan fazla deri çıkarılır, yağ miktarındaki fazlalık ve sıkılığını kaybetmiş kas dokusu alınır. Ameliyat kesisi , izlerin belirsiz olması için özel tekniklerle dikilir. Ameliyat bölgesinde sıvı birikimine karşı doktor dren koyabilir. Hasta aynı günta burcu olabildiği gibi, estetik cerrah tarafından hastanede bir günlük yatış gerekli görülebilir.

Endoskopik yüz germe ameliyatı ise, saçlı deriye açılan kesilerden mini kameralarla yüz dokusunun içi görülerek gerçekleştirilir. Boyun germe işlemi, çene altından ve kulak arkasından açılan mini kesilerden girilerek yapılmaktadır.