Genel Bilgilendirme

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda görülen en önemli estetik sorunlardan biridir. Tıp dilinde “Alopecia (Alopesi)” olarak adlandırılan saç dökülmesi, erkeklerin yüzde yetmişini, kadınların ise yüzde onunu etkiler. Saç dökülmesi ve saç kaybı sonrası oluşan saçsızlık, bireyde yaşlanma duygusu yaratan, ruhsal ve sosyal açıdan kişiyi olumsuz etkileyen ciddi bir sorundur.

Günümüzde yirmili yaşların başlangıcında dahi görülebilen androjenik tip (erkek tipi) saç dökülmesi, erkekte ve kadında saç kaybının en önemli nedenidir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik özelliklere bağlıdır. Doğumsal olarak erkeklik hormonuna karşı duyarlı gelişen saç kökleri, salgılanan testesteron hormonundan etkilenerek dökülmeye başlar. Duyarlılık gösteren saç kökleri önce incelerek çaplarını ve boylarını kaybeder, zamanla da zayıflayarak dökülürler. Hem erkekte hem de kadında androjenik (erkeksi tip) hormonlar mevcuttur. Kadınlarda da bulunan bu hormonun, normalden fazla olması saç dökülmesinin en önemli sebebidir. Androjenik tip saç dökülmesinde tek çözüm yolu saç naklidir.

Doğru Saç Ekimi ile doğal görüntünüze kavuşun

Erkeklerde ve kadınlarda saç kaybına sebep olan diğer nedenler olarak; stres ve psikolojik rahatsızlıklar, demir eksikliği ve kansızlık, tiroid bezi bozuklukları gibi bazı hastalıklar, vitamin eksikliği, gebelik, menapoz, hormonal sebepler, beslenme sorunları (proteinden fakir diyet gibi), yanıklar, kanser tedavileri, travmalar ve kimyasal madde kullanımları sayılabilir. Androjenik (Irsi) tip saç dökülmelerinin dışında kalan saç dökülmelerinde, genellikle doktorunuz tarafından yapılan ön muayeneden sonra nedene yönelik gerekli tetkikler yapılır. Saç dökülmesi sorunu yaşayan hastalara yaklaşım tüm sistemleri sorgulamalı, saç dökülmesine yol açabilecek dâhili hastalıklar ve saçlı deri hastalıkları ayırt edilebilmelidir. Dökülmeye sebep olan nedenlerin araştırılıp ortaya konmasının ardından bu nedenleri ortadan kaldırmak için en uygun ilaç tedavileri ve destek tedaviler uygulanmalıdır. Bilinmelidir ki her saçı dökülen hastaya aynı tedavi yöntemi uygulanamaz.

Saç Nakli (Saç Transplantasyonu)

Saç nakli iki kulak arasında ensenin üst bölümünde kalan, genetik olarak hiç dökülmemeye kodlanmış olan saç köklerinin, saçsız alanlara açılan kanallara özel tekniklerle nakledilmesi işlemidir. Saç nakli, bugün dünyada burun estetiği ve liposuction işlemleri ile birlikte erkeklerin en çok tercih ettiği estetik cerrahi girişimi olarak bilinmektedir.

Uygun şartlarda bir Plastik Cerrahi uzmanı tarafından yapılan saç ekimi, sonucun son derece doğal bir görünümde olmasını ve işlemin yüzde yüz başarılı olmasını sağlar.

SAÇ NAKLİ YÖNTEMLELERİ:

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

FUE yöntemi esas olarak foliküler ünitelerin elde edilmesinde kullanılan, foliküler ünite çıkartma işlemidir. Saçlı deriden, kesme ve dikme işlemi olmadan sadece foliküler ünitenin çıkartıldığı bir tekniktir. Bu üniteleri çıkartmak için 0.5 – 0.9 mm çapında özel uç tasarımı olan, içi tüp şeklinde lümenli iğneler kullanılır. Yine ekim işlemi özel bir şekilde yapılmakta santimetre kareye 50-60 foliküler ünite (100-120 saç teli) ekmek mümkün olmaktadır (istenirse daha fazlası da ekilebilir).

FUE tekniğinde saç kökleri saçlı deriden özel bir mikromotor yardımıyla tek tek çıkarılarak nakle hazırlanır. Mikromotor kullanımı, FUE yönteminde son yıllarda başlamış olup, geçmiş yıllara göre daha fazla saç kökünün daha kısa sürede alınmasına imkan vermiştir. Bu sayede bu yöntemin FUT yöntemine göre dezavantajları olan daha az sayıda kök alımı ve zaman kaybı sorunu da ortadan kaldırılmıştır. Bu yöntem, vücudun diğer bölgelerinden (göğüs ve sırt kılları vb. gibi) saç kökü alınabilmesine imkan vermektedir.

BİLİNMESİ GEREKENLER

Kimlere saç nakli yapılabilir?
Saç ekimi kimler tarafından yapılmalıdır?
Saç nakli ameliyatı ne kadar sürer ve işlemin gerçekleşeceği gün hasta ne yapmalıdır?
Bir seansta ne kadar ekim yapılabilinir?
Saç foliküllerinin alındığı alanda bir seyrelme olur mu?
Saç nakli sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?
Operasyon sonrası hastayı ne bekler ve günlük hayat nasıl olur?

İletişim