Zinde Ve Orantılı Bir Vücut

Zinde ve orantılı bir vücut, genellikle sağlık ve canlılık sembolü olarak görülür.

Ancak sağlığın iyiliğine ve makul bir zindelik seviyesine rağmen, bazı kişilerde yine de lokal yağ birikimlerinden dolayı orantısız hatlara sahip vücut bulunabilir. Bu bölgeler, bir kilo kontrolü veya zindelik yokluğundan ziyade, kalıtıma veya ailevi özelliklere bağlı olabilir.

Eğer yüzünüzde veya vücudunuzun bir yerinde toplanmış ve diyete veya egzersize yanıt vermeyen fazla yağ birikimlerinden rahatsızsanız, yağ alma sizin için uygun olabilir. Genelde, yağ alma lokal veya bölgesel fazla yağ birikimlerini  alarak vücudun belirli bölgelerini inceltir ve şekillendirir; böylece vücut hatlarınızı ve orantınızı iyileştirerek, kendinize güveninizi arttırır.

Bu bilgilendirme, yağ almaya genel bir bakış sunar. Yağ almanın kişisel hedeflerinizi gerçekleştirmenize nasıl yardım edebileceğini öğrenmenin en iyi yolu, bir plastik cerraha danışmaktır.

Emin Olun!

Plastik cerrahiyi düşünürken, aşağıdaki konulardan emin olunuz:

 • Cerrahınız, prosedürü olacağınız ülkede doktorluk yapmaya ruhsatlı bir hekim olmalıdır.
 • Cerrahınız, plastik cerrahi alanında kapsamlı bir eğitimi tamamlamış ve sınavlarını vermiş olmalıdır.
 • Cerrahınız, Uluslararası Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Konfederasyonu (IPRAS) tarafından tanınan ulusal bir plastik cerrahi birliğinin üyesi olmalıdır.

 

Yağ Alma Nedir?

Aynı zamanda lipoplasti veya emme lipektomisi de denen yağ alma (liposuction), lokalleşmiş veya bölgesel fazla yağlı dokunun cerrahi olarak alınmasıdır. Prosedürün üç tane yaygın türü mevcuttur:

 • Fazla yağ birikimlerinin cerrahi olarak emilmesi olarak tanımlanan geleneksel yağ alma
 • Fazla yağların alınmasından önce içerisine adrenalin ile anestetik ilaç eklenmiş bir solüsyon çözeltisi infüzyonu gerektiren şişirmeli (tümesan) veya süper-ıslak teknik
 • Cerrahi emmeden önce, fazla yağları sıvılaştırmak üzere ultrason enerjisinin kullanıldığı ultrason-yardımlı lipoplasti ya da UAL

 

Bu teknikler, aşağıdaki yerlerde bulunan lokalleşmiş yağ birikimlerinin alınmasında kullanılır:

 • Yanaklar, çene ve boyun
 • Kalçalar ve üst kalçalar
 • Üst kollar
 • Uyluklar
 • Meme veya göğüs alanı
 • Dizin iç tarafı
 • Sırt
 • Baldırlar ve ayak bilekleri
 • Karın ve bel

 

Bazı durumlarda, yağ alma tek başına gerçekleştirilirken, bazı durumlarda da yüz germe, kadın veya erkek memesi küçültme veya karın germe gibi plastik cerrahi prosedürleri ile birlikte kullanılır. Yağ alma, bir obezite tedavisi değildir veya düzgün diyet ve egzersizin yerini tutmaz. Tipik olarak uyluklarda, kalçalarda ve kalçanın yanlarında görülen gamzeli deri görüntüsüne neden olan selülit için de yüzde yüz etkili bir tedavi yöntemi değildir.

Ancak yağ alma, başka yönlerden dengeli bir figürde, fazla yağ birikimlerinin fazlasıyla orantısız alanlar oluşturduğu vücut hatlarını kalıcı olarak şekillendirebilir. Yağ alma için ideal adaylar, kiloları ideal kilolarının %30 altında veya üstünde olan, derileri sıkı ve elastik ve kas tonusları iyi durumda olan kişilerdir. Yağ alma, en iyi sonuçları aşağıdaki kişilerde verir:

 • Hayatı tehdit eden hastalıkları veya iyileşmeyi engelleyebilecek tıbbi durumları olmayan sağlıklı bireyler
 • Sigara içmeyenler
 • Pozitif bir bakış açısına ve vücut şeklini iyileştirmek için akıllarında özel hedefleri olan bireyler.

 

Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı şikayetleri olan veya tedavi edilecek alanda daha önce ameliyat yapılmış kişilerin özel olarak ele alınmaları gerekebilir.

Nereden Başlamalıyım?

Plastik cerrahınızla yapacağınız konsültasyon, yağ almanın, fazla lokalleşmiş yağ birikimlerini alarak vücut kontürlerinizi nasıl iyileştireceğini öğrenmenin ilk adımıdır. Konsültasyon, sizi yağ alma hakkında baskı içermeyen bir ortamda tamamen eğitmek üzere tasarlanmıştır ve aşağıdakileri içerir:

 • Hedeflerinizin görüşülmesi ve durumunuzun değerlendirilmesi
 • Yağ alma cerrahisinde mevcut seçenekler
 • Yağ almanın olası sonuçları, riskleri ve olası komplikasyonları
 • Plastik cerrahınızın tavsiye ettiği tedavi şekli
 • Plastik cerrahınız, ayrıca sorularınızı da yanıtlayacaktır.

 

Değerlendirme

Genel sağlık ve kişisel bakış açısı, yağ alma ile vücut şekillendirme ameliyatının sonuçlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Bunlar, plastik cerrahınızla yapacağınız konsültasyonda dikkatle değerlendirilecektir. Prosedürünüzün başarısı, güvenlik ve genel memnuniyet aşağıdakileri yerine getirmenize bağlıdır:

 • Beklentilerinizi dürüstçe paylaşmanıza
 • Sağlık geçmişiniz, kullandığınız ilaçlar, vitamin, bitkisel besin takviyeleri, alkol sigara ve ilaç kullanımı konularını tamamen açıklamanıza
 • Plastik cerrahınızın bütün talimatlarına kesinlikle uymanıza.

 

Benim Yağ Alma Prosedürüm

Yağ alma, size özel durumların ve düzeltmesini istediğiniz alanların özel olarak ele alınmasını gerektiren, son derece kişisel bir prosedürdür. Deri tonusunun ve esnekliğinin yanı sıra yağ yoğunluğu ve dağılımının da değerlendirilmesi, sizin durumunuza uygun tekniklerin belirlenmesini sağlayacaktır.

Yağ alma, cerrahi bir prosedürdür. Bütün yağ alma teknikleri, uygun büyüklükte bir kanülün yerleştirilmesi için emilecek alanda veya yakınında kesiler gerektirir. Bazı durumlarda, kesiler kapatma için dikiş gerektirmeyecek kadar küçüktür. Kanül ucu fazla yağı gevşettikten sonra, cerrahi bir vakum veya elektrikli bir emme cihazı ile yağlar alınır. Alternatif bir yöntemde, yağları manuel olarak çekmek için kanüle eklenmiş bir enjektör kullanılır.

Bir enjektörle manuel emme, genellikle yağ alınacak alanların çok ufak ve izole oldukları ya da yağın işlenip vücudun başka bir yerine enjekte edileceği durumlarda kullanılır. Bu prosedüre yağ grefti denilir ve yüzdeki kırışıkları veya boş alanları ya da yüzün veya vücudun herhangi bir yerindeki çöküklükleri doldurmak için kullanılabilir.

Tek bir alandan büyük miktarda yağ alınacaksa, iyileşme sürecinde derinin incelen vücut hatlarına uyumuna yardımcı olmak amacıyla vücudu saran baskılı giysiler kullanılabilir. Bazen, fazla derinin alınması için, ikincil prosedürler tavsiye edilebilir. Genellikle 5 litreden veya 5000 cc’den fazla yağ çekilecekse, özel tedbirler alınmalıdır.

Yağ alma ile düzeltilebilecek karakteristikler arasında gıdık, yağlı üst kollar, büyümüş erkek veya kadın memeleri, belin kenarındaki fazlalıklar ve karındaki fazla yağlar bulunur. Ek olarak, yağ alma alt gövdeyi şekillendirmekre de kullanılabilir: kalçalar, uyluklar, dizler, baldırlar ve ayak bilekleri; böylece daha ince ve orantılı bir bir figür oluşturulur.

Yağ alma, vücudun doğal kat yerleri ve kontürleri içerisine saklanan ufak, fark edilmeyen kesiler aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu kesiler içerisine ince, boş bir tüp ya da kanül yerleştirilerek ve kontrollü bir ileri-geri hareket kullanılarak fazla yağlar gevşetilir. Ardından, yerinden oynamış olan yağlar, bir cerrahi vakum ya da kanüle takılan bir enjektör kullanılarak alınır.

Düzeltilmiş vücut kontürleriniz, yağ almanın ardından ortaya çıkan şişlikler ve sıvı tutma geçince, gözle görülebilir. Sağlıklı bir beslenme ve egzersizin sürdürülmesi ile verilmiş olan şekil ve kontür kalıcı olarak korunabilir. Ancak, önemli ölçüde kilo alnması veya verilmesi, normalde kalıcı olan bu sonucu  değiştirebilir.

Ameliyata Hazırlanma

Plastik cerrahınız, yağ alma prosedürünü özenle açıklayacaktır.

Ameliyattan önce, size aşağıdakileri içeren özel talimatlar verilecektir:

 • Ameliyat öncesi yapılması gerekenler, tanısal tetkikler ve ilaçlar
 • Ameliyat günü talimatları ve ilaçları
 • Anestezi kullanımına ilişkin özel bilgiler
 • Ameliyat sonrası bakım ve takip

 

Ek olarak, plastik cerrahınıza gireceğiniz prosedürü ve olası riskler ve komplikasyonları tamamen anladığınız konusunda güvence vermek amacıyla bir onam formu imzalamanız istenecektir.

Yağ almanın olası riskleri arasında düzensiz kontürler, dalgalanan veya sarkık deri, deri veya sinir hasarı, düzensiz pigmentasyon, ameliyat bölgesinde enfeksiyon, yağ pıhtıları, kan pıhtıları ve UAL tekniğinde, ultrasondan kaynaklanan termal yanma veya ısı hasarı bulunur. Bütün ameliyatlar, anestezi ile ilişkili riskler içerir. Bunlar ve ek riskler, onayınızdan önce açıklanacaktır.

Ameliyat konusunda biraz heyecan, hatta anksiyete hissetmeniz doğaldır. Bu duyguları, plastik cerrahınızla konuşunuz.

Neler Beklenmeli?

Yağ alma işlemi, plastik cerrahınızın akredite muayene bazlı ameliyat tesisinde veya bir hastanede sedasyona eklenen lokal anestezi altında veya genel anestezi altında yapılabilir. Anestezi kararı, size özel prosedürün koşullarına ve hasta ile cerrahın tercihine bağlı olacaktır.

Plastik cerrahınız ve yardımcı personel, rahatınız ve güvenliğinizi tamamen sağlamak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Ameliyatın Ardından

Prosedürünüz tamamlandıktan sonra, tedavi edilen alanlarda vücudu saran baskılı bir giysi/korse veya elastik bandaj kullanılabilir. Bunlar, şişlikleri kontrol etmeye ve derinizi yeni hatlarınıza uyacak şekilde sıkıştırmaya yardımcı olurlar. Ek olarak, toplanabilecek fazla kanı emmek üzere deri altına ufak, ince bir tüp geçici olarak yerleştirilebilir. Taburcu olmadan önce, size ve refakatçi aile üyenize, arkadaşınıza veya bakıcınıza aşağıdakileri içeren özel talimatlar verilecektir:

 • Tedavi edilen alanlara nasıl bakılacağı
 • İyileşmeye yardımcı olması ve enfeksiyon riskini azaltması amacıyla uygulanacak veya ağızdan alınacak ilaçlar
 • Ameliyat yerindeki veya genel sağlıktaki özel değişiklikler
 • Plastik cerrahınıza kontrol için ne zaman geleceğiniz

 

Gelişme Ve İyileşme

İlk iyileşme aşamasında, şişme, hissizlik, ağrı, morluklar ve ilaçla kontrol edilebilecek rahatsızlık görülür. Bunlar, yaygın durumlardır.

Plastik cerrahınız, prosedürünüzün tekniğine ve derecesine uygun özel ameliyat sonrası talimatlar verecektir. Bunlar arasında, sarmalayıcı baskılı giysilerin kullanımı, günlük faaliyetlere geri dönme ve kesilerin bakımı hakkında talimatlar bulunacaktır. Bütün talimatlara özenle uyunuz; sonucun başarısı için bu elzemdir. Genelde, kendinizi hazır hisseder hissetmez, hafif, normal faaliyetlerinize dönmeniz mümkündür ve kan pıhtılarının ve diğer komplikasyonların önlenmesi için tavsiye edilir.

İlk yara iyileşmesi, 5 ila 10 gün sürebilir; bu süre zarfında, gerekiyorsa, dikişler alınacaktır. İyileşme birkaç hafta sürer ve bu süre içerisinde şişlikler iner. Kesi çizgileri zaman içerisinde düzelir. Plastik cerrahınızın talimatlarına uymaya ve programlandığı şekilde kontrollere gitmeye devam ediniz. Büyük miktarda kilo alımı sonuçlarınızı tersine çevireceği için, kilonuzu kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Sonuçlar Ve Görünüm

Şişliklerin tamamen ortadan kalkması birkaç ay sürebilir. Şişlikler kaybolunca, yeni hatlarınız ve kendinize güveninizde bir artış ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Yağ almanın ilk sonuçlarınızdan elde edeceğiniz tatmin, kilonuzu koruduğunuz ve iyi beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürdüğünüz sürece devam edecektir. Yağ almanın ardından, daha ince ve daha orantılı vücudunuz, sürdürdüğünüz sağlıklı ve faal yaşamı daha iyi yansıtacaktır.