Genel Bilgi

Karın germe veya abdominoplasti, çıkık veya gevşek, sarkık bir karnı düzeltmek için yapılan cerrahi prosedürün genel adıdır. Tedavi edilecek bölgeler arasında karnın ortası bulunabilir veya alt göğüs kafesinden kasık kemiğine, hatta yanlardan sırta kadar uzanabilir.

Karın şekillendirme, çeşitli teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Sebep lokalleşmiş yağsa, karın kontürü ameliyatı sadece yağ alma teknikleri kullanılarak yapılabilir. Fazla yağ gevşek, sarkık deri ve dokuyla birleşmişse, karın germe istenmeyen yağları, dokuları ve deriyi eksizyon ile alır. Diyastaz olarak adlandırılan zayıflamış veya ayrılmış karın kasları da bir karın germe ile düzeltilebilir.

Karın germe, uygun bir egzersiz programının yerine geçmez. Karın germenin sonuçları teknik açıdan kalıcı olsa da, olumlu sonuçlar kilodaki önemli dalgalanmalarla büyük ölçüde azalabilir. Bu sebeple, büyük miktarda kilo vermeyi planlayan kişilerin veya ileride hamile kalmayı planlayan kadınların, karın germeyi ileri bir tarihe ertelemeleri tavsiye edilir.

Kimler Karın Germe Operasyonu Geçirebilir ?

 • Hayatı tehdit eden hastalıkları veya iyileşmeyi engelleyebilecek tıbbi durumları olmayan sağlıklı bireyler,
 • Sigara içmeyenler,
 • Pozitif bir bakış açısına ve vücut şeklini iyileştirmek için akıllarında özel hedefleri olan bireyler.
 • Daha önce geçirilmiş olan karın ameliyatları, karın germenin olası sonuçlarını sınırlayabilir. Sezaryen geçirmiş kadınlarda, mevcut yara izlerine yeni kesiler eklenebilir veya bunların üzerinden ilerlenilir.

 

Nerden Başlanmalı ?

Plastik cerrahınızla yapacağınız konsültasyon, karın kontürü ameliyatının veya karın germenin vücut görüntünüzü ve karın kontürlerinizi nasıl geliştireceğini öğrenmenin ilk adımıdır. Konsültasyon, sizi karın germe hakkında baskı içermeyen bir ortamda tamamen eğitmek üzere tasarlanmıştır ve aşağıdakileri içerir:

 • Hedeflerinizin görüşülmesi ve durumunuzun değerlendirilmesi
 • Karın germe cerrahisinde mevcut seçenekler
 • Karın germenin olası sonuçları ve riskler veya olası komplikasyonlar
 • Plastik cerrahınızın tavsiye ettiği tedavi şekli
 • Plastik cerrahınız, ayrıca sorularınızı da yanıtlayacaktır.

 

Değerlendirme

Genel sağlık ve kişisel bakış açısı, karın germe ameliyatının sonuçlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Bunlar, plastik cerrahınızla yapacağınız konsültasyonda dikkatle değerlendirilecektir. Prosedürünüzün başarısı, güvenlik ve genel memnuniyet aşağıdakileri yerine getirmenize bağlıdır:

 • Beklentilerinizi dürüstçe paylaşmanıza
 • Sağlık geçmişiniz, kullandığınız ilaçlar, vitamin, bitkisel besin takviyeleri, alkol sigara ve ilaç kullanımı konularını tamamen açıklamanız
 • Olmaya karar verdiğiniz ameliyattan beklenilecek sonuçları anlamanız
 • Plastik cerrahınızın bütün talimatlarına kesinlikle uymanıza.

 

Prosedür

Karın germe prosedürünüz, aşağıdakileri içerebilecek özel durumunuza göre belirlenecektir:

 • Karın bölgesinde toplanmış fazla yağlar
 • Ameliyat günü talimatları ve ilaçları

 

Hamilelik, kilo kaybı veya yaşlanmadan dolayı zayıflamış veya ayrılmış karın kasları

Bu durumlardan biri veya hepsi mevcut bulunabilir ve cerrahi yoldan karın germe ile düzeltilebilir. Karın germe gerilme çatlaklarını düzeltmez, ancak eğer alınacak fazla deri bölgelerinde, özellikle göbek deliğinin altındaki bölgelerde bulunuyorlarsa alınabilir veya biraz düzeltilebilirler.

Fazla yağların ve derinin cerrahi yoldan alınması, karın germe sırasında yapılacak bir yağ alma prosedürü ile birleştirilebilir. Karın germe ameliyatının çeşitleri mevcuttur; seçilen teknik, daha düz bir profil ve daha diri, sert bir karın elde etmek için gereken düzeltme derecesine bağlıdır. Kesi uzunluğu ve görüntüsü, alınacak fazla derinin miktarı ve yerinin yanı sıra, kişisel tercihlere ve cerrahi değerlendirmelere de bağlıdır.

Karın germe ile birlikte, lokalleşmiş fazla yağ birikimlerini alarak vücudun başka bölgelerini şekillendirmek için yağ alma (liposuction) da uygulanabilir. Ayrı olarak veya karın germe ile aynı cerrahi prosedürde başka vücut şekillendirme prosedürleri de gerçekleştirilebilir. Ancak, bütün hastalar kombine ameliyatlara uygun adaylar olmazlar. Sizin durumunuz, size uygun olarak değerlendirilmelidir.

Tam bir karın germe, kasık tüyleri çizgisi ile göbek arasındaki bölgede bir yatay kesi gerektirir. Kesinin şekli ve uzunluğu, gerekli düzeltme derecesine bağlıdır. Bu kesi aracılığıyla, zayıflamış karın kasları onarılır ve fazla yağlar, deri ve dokular alınır. Üst karın bölgesindeki fazla yağın alınması için, göbek etrafında ikinci bir kesi gerekebilir.

Kesi büyüklüğü, büyük ölçüde alınacak fazla deri miktarına bağlıdır. Düzeltmenin sadece göbek deliği altındaki bölgeye odaklanması durumunda, kasık kemiğinde daha kısa bir kesi ile bir sınırlı veya mini karın germe tavsiye edilebilir. Yağ alma, bir mini karın germe ile gerçekleştirilebilir ve tek faktörün fazla yağlar olduğu durumda, yağ alma (liposuction) tek başına istenilen sonuçları verebilir.

Karın germe, sonuçlarını neredeyse hemen, vücut tipinize ve kilonuza orantılı daha düz, daha sıkı bir karın hattı ile ortaya koyar. Nihai sonuçlar, ilk başta şişliklerden ve iç iyileşme gerçekleşene kadar dik durmamanızdan dolayı başka fark edilmeyebilir. Bir veya iki hafta içerisinde, dik durmaya ve yeni, daha ince profiliniz sayesinde kendinize güveninizi kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ameliyata Hazırlanma

Plastik cerrahınız, karın germe prosedürünüzü özenle açıklayacaktır. Ameliyattan önce, size aşağıdakileri içeren özel talimatlar verilecektir:

 • Ameliyat öncesi yapılması gerekenler, tanısal tetkikler ve ilaçlar
 • Ameliyat günü talimatları ve ilaçları
 • Anestezi kullanımına ilişkin özel bilgiler
 • Ameliyat sonrası bakım ve takip

Ek olarak, plastik cerrahınıza gireceğiniz prosedürü ve olası riskler ve komplikasyonları tamamen anladığınız konusunda güvence vermek amacıyla bir onay formu imzalamanız istenecektir.

Karın germenin olası riskleri arasında kan pıhtıları, deri altında kan toplanması (hematom), sıvı birikmesi, enfeksiyon veya kesi yerlerin kötü iyileşmesi bulunur. Bütün ameliyatlar, anestezi ile ilişkili riskler içerir. Bunlar ve ek riskler, onayınızdan önce açıklanacaktır.
Bütün sorularınızın yanıtlanması önemlidir ve ameliyat konusunda biraz heyecan duymanız doğaldır. Bu duyguları, plastik cerrahınızla konuşunuz.

Neler Beklenmeli?

Karın germe ameliyatı, Meme küçültme ameliyatı, plastik cerrahınız tarafından bir hastane bünyesinde ameliyathane şartlarında yapılacaktır. Anestezi tipi, size özel prosedürün koşullarına ve hasta ile cerrahın tercihine bağlı olacaktır.

Plastik cerrahınız ve yardımcı personel, rahatınız ve güvenliğinizi tamamen sağlamak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Ameliyatın Ardından

Prosedürünüz tamamlandıktan sonra, kesilerinize pansuman veya bandaj yapılabilir ve siz iyileşirken şişmenin en aza indirgenmesi ve karnınızın desteklenmesi amacıyla elastik bir bandajla veya toplayıcı bir giysiyle sarılabilir. Toplanabilecek fazla kanı emmek üzere, geçici olarak deri altına ufak, ince tüpler yerleştirilebilir. Taburcu olmadan önce, size ve refakatçi aile üyenize, arkadaşınıza veya bakıcınıza aşağıdakileri içeren özel talimatlar verilecektir:

 • Ameliyat bölgesine ve drenlere nasıl bakılacağı
 • İyileşmeye yardımcı olması ve enfeksiyon riskini azaltması amacıyla uygulanacak veya ağızdan alınacak ilaçlar
 • Ameliyat yerindeki veya genel sağlıktaki özel değişiklikler
 • Plastik cerrahınıza kontrol için ne zaman geleceğiniz
 

Gelişme ve İyileşme

İlk iyileşme aşamasında, kesi yerlerinde şişme olacaktır. Rahatsızlık yaygındır ve ilaçla kontrol altına alınabilir. Kan pıhtısı ve diğer komplikasyon risklerini en aza indirgenmesi için olabildiğince kısa süre içerisinde hafif olarak yürümeye başlamanız istenecektir.

Birkaç gün boyunca eğilmekten, kendinizi zorlamaktan veya eşya taşımaktan uzak durmanız istenecektir. Karın veya kalça sıkılaştırılması durumlarında, plastik cerrahınız tamamen dik durmaktan kaçınmanızı tavsiye ederek, iyileşen iç dikişleri zorlamamanızı ve uyurken dizlerinizin altına yastık koymanızı da isteyebilir. Bütün talimatları özene yerine getiriniz; ameliyatın başarılı sonuç vermesi için bu gereklidir. Kendinizi hazır hissettiğinizde, genelde ameliyattan sonraki birkaç gün içerisinde, hafif, normal faaliyetlerinize dönmeniz mümkündür.

İlk yara iyileşmesi, 5 ila 10 gün sürebilir; bu süre zarfında, gerekiyorsa, dikişler alınacaktır. Birkaç hafta içerisinde, ağır eşyalar kaldırma veya aşırı egzersiz içermediği sürece, artık işe ve normal faaliyetlerinize dönmeye hazır olursunuz.

İyileşme birkaç hafta sürer ve bu süre içerisinde şişlikler iner ve kesi çizgileri düzelmeye devam eder. İyileşme süreci tamamen sonlanana kadar, güneşe maruz kalmamanız gerekir. Plastik cerrahınızın talimatlarına uymaya ve programlandığı şekilde kontrollere gitmeye devam ediniz.

Sonuçlar ve Görünüm

Karın germenin sonuçları, neredeyse derhal fark edilebilir; ancak nihai sonuçların tamamen ortaya çıkması birkaç ay sürebilir. Cilt yüzeyindeki hissizlik ve sertlik hissi zaman içinde yok olur. Kesi izlerinin incelmesi ve bir nebze solması bir yıl veya daha uzun sürebilir. Kalıcı oldukları halde, bu çizgiler çoğu giysi ve mayo ile saklanabilir.

Sıkı ve düz karınlı yeni profiliniz kararlı bir kiloyu ve genel sağlığınızı korumanız kaydıyla uzun vadelidir. Vücudunuz yaşlandıkça, karnınızın diriliğinde biraz kayıp olması normaldir. Ancak bu durum, yeni tonuslu karnınızı elde etmek için düzeltilen ilk durumunuzda karşılaştığında, minimumdur.