Alın Germe nedir?

Estetik üst yüz germe ameliyatına estetik alın germe ameliyatı da denir. Alın germe ameliyatı, adından da rahatlıkla anlayacağınız gibi alın ve şakak bölgesini germeye, kaşları kaldırmaya yarar.

Alın bölgesinde herkeste olan ancak kasların aşırı çalışmasına ve yaşa bağlı olarak farklılık gösteren birtakım çizgilenmeler vardır. Alındaki çizgilenmeler yatay, iki kaş arasındaki çizgilenmeler ise dikeydir. Yine glabella denilen kaşlar ve burun arasındaki bölgede küçük yatay çizgilenmeler mevcuttur. Bu çizgilenmelerin nedeni o bölgedeki mimik kaslarıdır. Bu kaslar ne kadar fazla çalışırsa (hiperaktif) mimikler o kadar belirgin ve yaşlanmayla oluşan çizgilenmeler de o kadar derindir. Bu durum kişiye yorgun, çatık kaşlı, mutsuz ve yaşlı bir görünüm verir.

Alın Germe ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak arkasından daha doğrusu hizasından bir kesi açılır ve kafa etrafından diğer tarafa kadar kesi 
açılır. Bundan sonra kaşın yeri belirlendikten sonra fazla deri alınması gerekiyor ise, alınır ve dikiş atılır. Direnler ile kanamam zamanları kontrol altına alınır. Eskiden beri süre gelen teknik bu yöndedir. Ama artık daha basit ve kolay yöntemlerde kullanılır.

Alın Germe Ameliyatı Çeşitleri

  • Şakak Germe Ameliyatı : Şakaklarda ki kırışıklıkları genelde 40 lı yaşların sonrası sıklıkla bu işlemler yapılıyor. Ameliyat izi saçlı deri içinde kalan oldukça hasta için pratik ameliyatlardır. Aynı gün içerisinde taburcu edilebilir. Aynı şekilde yüzde ki şişlik ve morluklar da kısa süre içerisinde gider. Ameliyat başar oranı oldukça yüksek, günübirlik estetik ameliyattır.
  • Alın Germe Ve Kaş Kaldırma Ameliyatı : Alın germe işlemi esnasında mutlaka kaşlara da bir müdahale edilir. Bazen sadece de kaş kaldırmak için operasyonlar yapılabilir. Kaşlar ne çok yukarıda olmalı ne de çok aşağı da kalmalı. Kaş kaldırma estetiği ile yeni modern bir estetik görünüme kavuşabilirsiniz. Ameliyat yüksek oranda başarılı ve zararları yoktur.
  • Alın Germe Ameliyatı Sonrası : Alın germe ameliyatı sonrasında alın bölgesinde ki yaşınızı belli eden çizgilerden çok rahat kurtulabilirsiniz. Ayrıca kaşlarınızla alakalı sorunları da yine çözebilir, daha güzel bakan gözlere sahip olabilirsiniz. Mimikleriniz düzene girer.Bir çok hastamızın ortak sorunu olan alın çöküntülerini de alın germe estetiği ile gidermek mümkün. Alında çöküntü olması bazı hastalarımız için çok can sıkıcı bir durum. Ayrıca alın germe ameliyatı olduktan sonra profil bozukluğu varsa o da düzelmiş olacaktır.
  • İple Alın Germe : İp kullanılarak da alın germe işlemi yapılabilir. Minik delikler açılarak içerisinden iple askılama tekniği ile alın ve kaşları yukarıya doğru kaldırılabilir. Bu yöntemde ameliyat izi kalmaz. yanlış ameliyatın başarı oranına oldukça değişkendir. Bunun nedeni de teorik olarak herkesin bildiği bu işlemin aslında gerçekten büyük bir denge işi olduğu ve zor bir ameliyat olduğudur. Evet kısa sürer ve sonuçları oldukça başarılıdır. Ama bu ameliyat gerçekten uzman ve bu tekniği çok kullanmış ve başarılı bir hekim tarafından yapılmamış ise, büyük sorunlar açabilir. Bu yüzden bu iple akın estetiği operasyonunu bilen tecrübeleri olan ve referans sağlayabilecek estetik hekimlere yaptırmanızı tavsiye ediyorum.
  • Endoskopik Alın Germe : Endoskopik olarak yapılan alın germe işlemleri saçlı deriden minik yarıklar açılarak yapılan bir işlemdir. Ameliyat ortama 1,5 saat sürer. Genel anestezi ile yapılır. Ameliyat sonrasından ameliyat izi olmayacak sayılır. Aslında görünmez. Saçlı içinde dikiş minik dikiş izleri kimse tarafından fark edilemez.